HASTALIKLAR
DEPARTMAN
DOKTOR
HASTANE
BLOG
Aradığınız sonuç bulunamadı

Editör

Akciğer Apsesi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer Apsesi nedir?

Akciğer Apsesi, Akciğerde bir bölgede oluşan irinin/iltihabın o bölgede olan akciğer dokusunu öldürmesiyle oluşan bir hastalıktır. Genelde ağızda veya boğazda olan mikropların/bakterilerin solunum yoluyla akciğere inmesiyle oluşur. Ağızdan alınan ve akciğerde iltihap oluşumuna sebep olabilecek bakteriler ise; irin, kangren yapan bakteriler ve sarmal biçimde olan bakterilerdir.


Akciğer Apsesi belirtileri nelerdir?

Akciğer Apsesi olmuş birinde belirtiler genelde şu şekildedir. Hastada devamlı yüksek ateş, yorgunluk, titreme, üşüme, öksürük, kırıklık apsenin olduğu taraflarda ve göğüs bölgesinde ağrı görülmesi. Kişinin sağlığında gözle görülür bir şekilde bozulmanın olması. Akciğerde bulunan apse bronşlara açılırsa bu seferde irinli, kötü kokulu, kanlı şeklinde balgam veya kusma halinde bol balgam çıkarma görülebilir. Akciğer apselerinde diğer belirtiler, nefes alıp verirken hırıltının çıkması, çarpıntının oluşması, nefes alıp vermede solunum seslerinin azalması, terleme, çomak parmak, kilo kaybı, ağız kokusu gibi belirtiler de görülebilir.

Akciğer Apsesi nasıl tedavi edilir?


Akciğer Apsesi teşhisi konulan hastanın, hastanede tedavi görmesi önemlidir. Hastalığın evreleri gözetim altında tutulup hastanın durumu sürekli takip edilir. Eğer ateşi var ise hastanın önce ateşi düşürülür, akciğerdeki apse boşluğunun kapanması beklenir. Sonra ilaç tedavi uygulanır. Kullanılan ilaç grubu antibiyotikli penisilindir. Verilecek ilaç apseye, iltihaba sebep olan bakteri türüne uygun bir antibiyotik olmalıdır. Tedaviye takviye olarak iltihabın boşaltılması için hastaya postural drenaj ( Bir dizi duruş ve yatış şekilleri uygulanarak Akciğerde toplanan salgının vücuttan çıkarılması işlemi) yöntemi uygulanır. Bu tedaviler sonucunda olumlu yanıt alınamaz ise cerrahi işlem uygulanır.

Akciğer Apsesi konusunda sizinle ilgilenebilecek acil tıp departmanına ait doktorlara (https://saglikhane.com/doktorlar?location=%C4%B0stanbul&service=gogus-hastaliklari&institutionType=0&titleId=0 ) linkinden ulaşabilirsiniz.


Akciğer Apsesi sonucunda sizinle ilgilenebilecek departmana sahip sağlık kurumlarına (https://saglikhane.com/hastaneler?location=%C4%B0stanbul&service=gogus-hastaliklari&institutionType=0 ) linkinden ulaşabilirsiniz.


Sağlıkhane ekibi olarak sağlıklı günler dileriz.

akciğer
apnesi
nedir
belirtileri
nelerdir
nasıl
tedavi
sağlık
sağlıkhane

ibrahim ecik

Akciğer apnesi test

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
BENZER YAZILAR

Deri Lekeleri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle koyu tenli kişilerde görülen koyu kahverengi renkli lekelere güneş lekesi denir. Genetik faktörler ve UV ışınlarına maruz kalmak, hormonal dengesizlik, hamilelik ve doğum kontrol hapları güneş lekelerini oluşumunu tetikler.

Migren Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Migren genetik faktörlere ve hormonal değişimlere bağlı olan bir baş ağrısı tipidir. Hormonal değişimlerin tetiklemesinden dolayı kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlanır.Migrenin göz çevresi, şakak ve ense bölgesindeki baş ağrılarının yanı sıra ışığa ve sese karşı aşırı hassasiyet, mide bulantısı kusma da belirtileri arasındadır. Günlük işlerinizi aksatacak şekilde size rahatsızlık verebilir.

Hıçkırık Nedir?Hıçkırığın belirtileri nelerdir?Hıçkırık nasıl tedavi edilir?

Hıçkırık, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının birden kasılması sonucunda ses telleri arasındaki açıklığın istem dışı kapanması ile gerçekleşen ani soluk alımı ve bu sırada bir sesin dışarı çıkmasıdır. Frenik sinirin uyarılması ile geliştiği bilinmektedir. Havayı çekmemizle birlikte, ses tellerimiz aniden kapanır ve hıçkırık sesi oluşur. Çok yemek ya da alkol gibi nedenlerden ortaya çıkan çoğu hıçkırık önemsizdir ve kısa sürede kendiliğinden geçer. Ancak bu durum her hıçkırığın göz ardı edileceği anlamına gelmez.

Egzama Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama, şişme, kaşıntı, deride kızarıklık gibi belirtilerle görülen oldukça yaygın bir deri hastalığıdır. Birçok sebeple ortaya çıkabilen egzamanın farklı türleri mevcuttur.Şişlik, su toplamış kabarıklar, kızarıklık, şiddetli kaşıntı ve yanma hissi egzamanın belirtileridir.

Güneş çarpması nedir? Güneş çarpmasının belirtileri? Güneş çarpması nasıl tedavi edilir?

Güneş çarpması uzun süre yüksek sıcaklık ve güneş altında kalınması sebebiyle vücut ısısın kontrol dışına çıkmasıdır. Güneş çarpmasının muhtemel belirtileri yüksek ateş, mide bulantısı, sersemlik, baş ağrısı, terleyememe şeklinde olabilir.