DEPARTMAN
DOKTOR
HASTANE
BLOG
Aradığınız sonuç bulunamadı

Editör

Detoks Nedir?

Detoks, kelime olarak toksinlerden arınma manasına gelmektedir. Son zamanlarda bu kadar popüler olmasının sebebi ise, profesyonel vücut geliştiricilerin sosyal medya hesaplarında Detoks Çayı adı altında kanserojen etkili maddelerin ücret karşılığı reklam etmesidir. Bu yazıda konumuz, detoksun pozitif yanları ve basit uygulamaları olacak.

Sağlıklı hissetmek, kilo vermek, toksinleri atmak için çok farklı detoks suyu tarifleri olsa da en temelde ihtiyacımız olan şey içilebilir temiz bir su ve organik(doğal) malzemeler.

Yaz aylarının gelmesiyle vücuttan su atımı fazlalaşmış olup dengelemek çok önemlidir. Bu yüzden vücuda su alırken bunu da doğru değerlendirmek, su tüketimi az olan bireylerin de yeteri kadar su içmelerini sağlamak için de detoks suları hazırlanabilir. Gelin şimdi detoks sularının nasıl hazırlandığına ve faydalarına bakalım.

Limon, Misket Limon ve Greyfurt dilimlenerek isteğe bağlı bir veya iki litre suya konularak dolapta bir kaç saat bekletilir. Greyfurt yağ yakma özelliğine sahiptir ve limon aracılığıyla da sindirim yolundaki toksinler atılır.

Kivi ve Çilek ayrılmaz ikilisi ile hazırlanan detoks suyu, barsak düzenlenmesinde ve cilt temizlenmesinde faydalıdır. Kişiler isteklerine ve damak zevklerine bağlı olarak detoks sularına ekleme ve çıkarmalar yapabilir.

İşte size sıfır kalori içeren bir detoks suyu! Tarçın çubuk halinde, elma da ince ince dilimlenerek bir litre su içerisine konulur ve isteğe bağlı olarak yaz aylarında buz eklenebilir.

Kimilerimizin adını duyduğunda bile ağzının kamaştığı, farklı şekillere girdiği limon aslında bağışıklık konusunda mucizenin tam kendisidir. Salatalık ve nane ile bir-iki litre su içerisine karıştırılıp dolapta bekletildiğinde favori detoks sularınızdan birisi olacaktır.

Dikkat etmemiz gereken hususlardan birisi de bütün detoks sularını taze olarak tüketmek gerekir. Sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da su tüketim kalitenizi artırmak için detoks sularınızı hazırlamaya devam edebilirsiniz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
BENZER YAZILAR