HASTALIKLAR
DEPARTMAN
DOKTOR
HASTANE
BLOG
Aradığınız sonuç bulunamadı

Editör

Güneş çarpması nedir? Güneş çarpmasının belirtileri? Güneş çarpması nasıl tedavi edilir?

Güneş çarpması nedir?
Güneş çarpması uzun süre yüksek sıcaklık ve güneş altında kalınması sebebiyle vücut ısısın kontrol dışına çıkmasıdır.
Güneş çarpmasının belirtileri?
Güneş çarpmasının muhtemel belirtileri yüksek ateş, mide bulantısı, sersemlik, baş ağrısı, terleyememe şeklinde olabilir.
Güneş çarpması nasıl tedavi edilir?
Güneş çarpması durumunda hastanın serin bir yere alınması, kalın kıyafetlerden arındırılması, mümkünse duş almasına yardımcı olunması değilse ıslak bezler ile vücut ısısının düşürülmesi sağlanmalıdır. Bilinci yerinde ise sıvı tüketmesi, değilse kesinlikle yiyecek ve içeceklerden uzak durması oldukça önemlidir.

Güneş çarpası ve güneş çarpması şüphesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna hastanın muayene olması faydalı olacaktır.


Güneş çarpması soncunda sizinle ilgilenebilecek acil tıp departmanına ait doktorlara https://saglikhane.com/Search/Result?department=acil-tip  linkinden ulaşabilirsiniz.

Güneş çarpması sonucunda sizinle ilgilenebilecek acil tıp departmanına sahip sağlık kurumlarına https://saglikhane.com/hastaneler?location=%C4%B0stanbul&service=acil-tip&institutionType=0 linkinden ulaşabilirisiniz.

Sağlıkhane ekibi olarak sağlıklı günler dileriz.

güneş
çarpması
nedir
nasıl
tedavi
edilir
sağlık
sağlıkhane
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
BENZER YAZILAR

Deri Lekeleri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle koyu tenli kişilerde görülen koyu kahverengi renkli lekelere güneş lekesi denir. Genetik faktörler ve UV ışınlarına maruz kalmak, hormonal dengesizlik, hamilelik ve doğum kontrol hapları güneş lekelerini oluşumunu tetikler.

Migren Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Migren genetik faktörlere ve hormonal değişimlere bağlı olan bir baş ağrısı tipidir. Hormonal değişimlerin tetiklemesinden dolayı kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlanır.Migrenin göz çevresi, şakak ve ense bölgesindeki baş ağrılarının yanı sıra ışığa ve sese karşı aşırı hassasiyet, mide bulantısı kusma da belirtileri arasındadır. Günlük işlerinizi aksatacak şekilde size rahatsızlık verebilir.

Hıçkırık Nedir?Hıçkırığın belirtileri nelerdir?Hıçkırık nasıl tedavi edilir?

Hıçkırık, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının birden kasılması sonucunda ses telleri arasındaki açıklığın istem dışı kapanması ile gerçekleşen ani soluk alımı ve bu sırada bir sesin dışarı çıkmasıdır. Frenik sinirin uyarılması ile geliştiği bilinmektedir. Havayı çekmemizle birlikte, ses tellerimiz aniden kapanır ve hıçkırık sesi oluşur. Çok yemek ya da alkol gibi nedenlerden ortaya çıkan çoğu hıçkırık önemsizdir ve kısa sürede kendiliğinden geçer. Ancak bu durum her hıçkırığın göz ardı edileceği anlamına gelmez.

Egzama Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama, şişme, kaşıntı, deride kızarıklık gibi belirtilerle görülen oldukça yaygın bir deri hastalığıdır. Birçok sebeple ortaya çıkabilen egzamanın farklı türleri mevcuttur.Şişlik, su toplamış kabarıklar, kızarıklık, şiddetli kaşıntı ve yanma hissi egzamanın belirtileridir.

Akciğer Apsesi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer Apsesi, Akciğerde bir bölgede oluşan irinin/iltihabın o bölgede olan akciğer dokusunu öldürmesiyle oluşan bir hastalıktır. Genelde ağızda veya boğazda olan mikropların/bakterilerin solunum yoluyla akciğere inmesiyle oluşur. Ağızdan alınan ve akciğerde iltihap oluşumuna sebep olabilecek bakteriler ise; irin, kangren yapan bakteriler ve sarmal biçimde olan bakterilerdir.