DEPARTMAN
DOKTOR
HASTANE
BLOG
Aradığınız sonuç bulunamadı

Editör

Güneş Kremi ve Önemi

Yaz mevsimi yaklaşırken şimdiden tatil ve güneş hayallerimizi süslemeye başladı bile. Hatta tatili ucuza getirmek isteyenler rezervasyonlarını yaptılar. Sağlıkane ekibi olarak bizim için yaz aylarının vazgeçilmez dörtlüsü deniz, kum, güneş ve güneş kremi! Neden mi?

Cilt kanserinden korunun!

Çünkü güneşin dikkat edilmezse size yarardan çok zararı olacaktır. Güneşe çok fazla krem aracılığıyla korunmadan maruz kalmak cildin ve gözlerin yanmasına, cildin erken yaşlanmasına, güneş çarpmasına ve alerjiye sebebiyet verir. Tabi ki en önemlisi güneş kremi ile korunmadan güneşe çok fazla maruz kalmak cilt kanserini tetikler. Her yıl yaklaşık olarak bir milyon kişi bu kanser türüne yakalanmakta. Özellikle son yıllarda kanser vakalarının görülmesi oldukça arttı. Beslenme bozuklukları, radyasyon ve bilumum etkiler vakaları tetikliyor. En azından bir kanser çeşidinden korunabilmek için neler yapabileceğimizi inceleyelim.

En önemli kuralımız : “Asla güneş ışınlarının dik olarak geldiği öğle saatlerinde direkt güneş ışığına maruz kalmayın! Bu çok önemli çünkü hiç bir güneş kremi bu seviyedeki UV ışınlarının etkisini sıfırlayamaz.

 

Hangi cilt için hangi krem?

Cilt renklerine göre insanlar koyu, orta ve açık renk olmak üzere üç gruba ayrılır. Her renk grup için gerekli olan güneş kreminin özellikleri farklıdır.

     Koyu renkli cilt 20 faktör

     Orta renkli cilt 30 faktör

     Açık renkli cilt 50 faktör

Güneş kremini bol miktarda uygulanmalı ve iki saatte bir tazelenmelidir. Suya dayanıklı güneş kremi kullanmak sürekli olarak güneş kremini tazeleme ihtiyacınızı da ortadan kaldıracaktır. Ayak, boyun el gibi vücudumuzdaki bütün bölgelere istinasız güneş kremi uygulamalıyız. Tabi bütün bunların yanında güneş gözlüğü ve şapka kullanarak korumayı en yüksek seviyeye çıkartmalıyız.

Bütün bunlara dikkat etsek bile bazılarımızın riski çok fazla. Daha önce ailesinde cilt kanseri öyküsü bulunan (aile bireylerinden biri kanser geçirmiş) kişiler, çok fazla güneş alan bölgelerde yaşayanlar, denizciler ve çiftçiler gibi gününün çoğu vaktini dışarıda geçiren kişiler, çocuklar ve çok açık tenli kişiler risk seviyesi diğer kişilere göre fazla olduğu için iki kat daha fazla dikkat etmelidir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
BENZER YAZILAR