HASTALIKLAR
DEPARTMAN
DOKTOR
HASTANE
BLOG
Aradığınız sonuç bulunamadı

Editör

Ne Kadar Su İçmeliyiz?

İnsanların günlük su ihtiyacı ile ilgili o kadar çok konuşuldu ki artık hangi bilginin doğru, hangisinin yanlış olduğunu kestirmek neredeyse mümkün değil. Ancak bu konuda emin olduğumuz bir şey var; Sürekli su kaybediyoruz ve bunu dengelemeliyiz.


Spor yaparken, yürürken hatta nefes alıp verirken bile vücudumuz su kaybeder. Hal böyle olunca vücudun kaybettiği su miktarını dengelememiz gerekir. Gelin öncelikle su kaybını etkileyen faktörleri inceleyelim ve bunlara uygun şekilde vücudumuzun ne kadar suya ihtiyacı olduğunu hesaplayalım.


Vücuttaki su kaybı kişinin yaşadığı iklime, yaşına, kilosuna, kadınlarda hamilelik durumuna, kişinin hasta olup olmadığına (ishal vs.) göre değişmekte. Örneğin ekvatoral iklimde yaşayan birinin günlük su ihtiyacı, kutuplarda yaşayan biriyle aynı olmayacağı gibi 95 kilo olan biriyle 45 kilo olan birinin su ihtiyacı kesinlikle aynı olmayacaktır.


Bilimsel olarak sıkça kullanılan yöntemlerden birisi ağırlığının %3’ü kadar su tüketmektir. Bu yönteme göre hesaplarsak 95 kilo olan birisinin ortalama günlük tüketmesi gerek su miktarı 2,85 litre, 45 kilo olan birinin tüketmesi gereken su miktarı ise 1,35 litredir. Bu hesap kişinin ihtiyacını yaklaşık olarak hesaplar ve diğer kriterlerin (iklim vs.) mutlaka göz önünde bulundurulması gereklidir.


Doktorların önerdiği ortalama su tüketim miktarları ise şu şekilde;


Erkek : 14 bardak


Kadın : 10 bardak


Çocuk : 6-8 bardak


Sağlıkane ekibi olarak şunu unutmadan belirtelim : “Su içme ihtiyacı hissettiğinizde yaklaşık olarak vücuttan bir litre su kaybolmuş ve vücut bunun sinyalini size yollamış demektir. Susamadan su içmek vücut fonksiyonlarını kaybetmeden ihtiyacı karşılamak ve sağlıklı bir şekilde güne devam etmek anlamına gelir.”

su
günlük
ihtiyaç
ne kadar
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
BENZER YAZILAR

Sıcaklarda Nasıl Beslenmeli?

Yaz test ile birlikte yükselen hava sıcaklıkları, bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirmekte. Nem ve sıcaklık artışı dolayısıyla vücut ısısı artmakta, metabolizmamız ise bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmakta. Yaz mevsiminde özellikle kalp yetmezliği, yüksek tansiyon ve koroner kalp hastalıklarında artış görülmektedir.

Stres ve Beslenme

Günümüzde sağlık, insanın fiziksel, sosyal, duygusal durum gibi yaşamının bütün boyutlarıyla ilgili bir kavram olarak düşünülmektedir. Bu anlamda sağlık, yaşamdan memnuniyeti ve yaşam kalitesini içermekte ve kişinin kendisini geliştirmesini ifade etmektedir. Stres, kişinin yaşamdan memnuniyetini ve yaşam kalitesini etkileyen çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olarak değerlendirilmektedir. Stres anında, beyinde hipotalamus etkilenerek hormonal sistemde bazı değişiklikler meydana gelmektedir.

Adaçayının Sağlığa Faydaları

Adaçayını hemen hemen her sağlık platformunda duyuyoruz. Herkes kulaktan kulağa çok faydalı olduğunu söylüyor ve hatta 2001 yılında “Yılın Bitkisi” ünvanı Uluslararası Nebat Derneği tarafından bu muhteşem bitkiye verilmiştir. Peki neden?

10 Basit Yolla Metabolizmanızı Hızlandırın

Yaşa, cinsiyete ve ruhsal duruma göre hızlanıp yavaşlayabilen metabolizma hızınızı hiç ölçtürdünüz mü? Kilo alıp vermenizde en önemli rollerden birini üstlenen bazal metabolizma hızının kişiden kişiye farklılık gösterdiğini biliyor musunuz? Siz de on basit yöntemle metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.