HASTALIKLAR
DEPARTMAN
DOKTOR
HASTANE
BLOG
Aradığınız sonuç bulunamadı

Editör

10 Basit Yolla Metabolizmanızı Hızlandırın

Yaşa, cinsiyete ve ruhsal duruma göre hızlanıp yavaşlayabilen metabolizma hızınızı hiç ölçtürdünüz mü? Kilo alıp vermenizde en önemli rollerden birini üstlenen bazal metabolizma hızının kişiden kişiye farklılık gösterdiğini biliyor musunuz? Siz de on basit yöntemle metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

1)Sık öğünler: Öncelikle sabahlar kahvaltı erken yapmalısınız. Gün içerisinde 3 ana öğün ve 3 ara öğün olacak şekilde en az 6-7 öğün beslenilmeli. Öğün aralıkları sık olmalı. Öğünler enerji ve ihtiva ettiği içerik açısından dengeli olmalıdır. 

2)Kalori alımı: Yüksek kalori alımı bize kilo olarak geri döner. Düşük kalori alımında da vücudumuzda kas kaybı olur ve metabolizma hızımız yavaşlar. Bu nedenle, günlük kalori alımını yaş, kilo, fiziksel aktivite ve hormonal etmenler göz önünde bulundurularak doğru aralıkta tutmamız gerekir. 

3)Su: Su, dolaşım ve sindirim sistemimizi güçlendirir. Metabolik hızımıza katkı sağlar. Vücudumuzun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Bu nedenle, günde en az 8-10 bardak su içilmelidir.

4)Lif: Lifli gıdalar uzun süreli tokluk hissi oluşturur. Sindirim sistemimizde uzun süre kalır ve metabolizma hızımızı yükseltir. Özellikle beyaz ekmek yerine tam tahıl içerikli ekmek tüketmek, pirinç yerine bulgur tüketimine ağırlık vermek ya da meyve suyu içmek yerine meyveleri ham olarak posalı kabuklu tüketmek daha yararlı olacaktır. 

5)Baharatlar: Baharat tüketimini artırmak, düzenli kullanımda sistemlerde termojenik enerjiyi arttırarak yağ yakımını tetikler. Beslenmemizde acı kırmızıbiber başta olmak üzere, tarçın, biberiye, zerdeçal, zencefil, kekik gibi baharatlara yer vermeliyiz. 

6)Fiziksel aktivite: Günaşırı en azından 30-40 dakika arası tempolu yürüyüş yapmak metabolizma hızımızı yükseltir. Fiziksel aktivitenin artması metabolizma üzerinde doğrudan etkilidir 

7)Kafein: Özellikle kahve ve yeşil çay kafein içeriğinden dolayı motor yetenekler duysal, görsel zekaya olumlu etkilerinin yanında doğal metabolizma hızlandırıcı özelliktedir. Kafein tüketimine engel herhangi bir durum yoksa günde 1-2 bardak yeşil çay ya da 1 fincan kahvenin düzenli tüketimi metabolizmayı olumlu etkiler. 

8)Protein: Protein içerikli gıdaların tüketimi hem tokluk sağlar hem de kas yapımına destek verir. Bu nedenle beslenmemizde kuru baklagiller, fasulye, karabuğday, yulaf, makarna, bulgur gibi bitkisel ve et, süt, yumurta, peynir gibi hayvansal protein kaynaklarına doğru miktarlarda yer vermeliyiz. 

9)Vitamin ve mineraller: Vitamin ve mineral içeriği yüksek gıdalara ağırlık vermek metabolizmayı destekler. Mesela demir kaslara yağ yakımı için oksijen taşınmasını sağlar. C vitamini yağ yakımını hızlandırarak demir emilimini arttırır. Bütün bunlarda metabolizma hızımızı destekler. Dolayısıyla meyve, sebze, kuruyemiş tüketimini doğru miktarlarda beslenmemize eklememiz gerekir. 

10)Sağlıksız atıştırmalıklar: Jelibon, şekerleme, cips, şekerli asitli içeceklerden uzak durmamız gerekir. Bu sağlıksız gıdaların vücudumuza küçük boyutlarda da olsa büyük kaloriler yüklediğini ve alınan fazla karbonhidratların vücudumuzda yağ olarak depolandığını unutmamamız gerekir.

metabolizma
metabolizma hızı
hızlandırma
hızlandırma yolu
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
BENZER YAZILAR

Ne Kadar Su İçmeliyiz?

İnsanların günlük su ihtiyacı ile ilgili o kadar çok konuşuldu ki artık hangi bilginin doğru, hangisinin yanlış olduğunu kestirmek neredeyse mümkün değil. Ancak bu konuda emin olduğumuz bir şey var; Sürekli su kaybediyoruz ve bunu dengelemeliyiz.

Sıcaklarda Nasıl Beslenmeli?

Yaz test ile birlikte yükselen hava sıcaklıkları, bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirmekte. Nem ve sıcaklık artışı dolayısıyla vücut ısısı artmakta, metabolizmamız ise bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmakta. Yaz mevsiminde özellikle kalp yetmezliği, yüksek tansiyon ve koroner kalp hastalıklarında artış görülmektedir.

Stres ve Beslenme

Günümüzde sağlık, insanın fiziksel, sosyal, duygusal durum gibi yaşamının bütün boyutlarıyla ilgili bir kavram olarak düşünülmektedir. Bu anlamda sağlık, yaşamdan memnuniyeti ve yaşam kalitesini içermekte ve kişinin kendisini geliştirmesini ifade etmektedir. Stres, kişinin yaşamdan memnuniyetini ve yaşam kalitesini etkileyen çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olarak değerlendirilmektedir. Stres anında, beyinde hipotalamus etkilenerek hormonal sistemde bazı değişiklikler meydana gelmektedir.

Adaçayının Sağlığa Faydaları

Adaçayını hemen hemen her sağlık platformunda duyuyoruz. Herkes kulaktan kulağa çok faydalı olduğunu söylüyor ve hatta 2001 yılında “Yılın Bitkisi” ünvanı Uluslararası Nebat Derneği tarafından bu muhteşem bitkiye verilmiştir. Peki neden?