HASTALIKLAR
DEPARTMAN
DOKTOR
HASTANE
BLOG
Aradığınız sonuç bulunamadı

Editör

Bir Annelik Serüveni 2 Ultrasonda Bir Nokta

Ve adet döneminiz gecikti, belki beklediğiniz belki de hiç beklemediğiniz bir zamanlama ile. Eczaneden bir gebelik testi alıp çift çizgiyi görmüş de olabilirsiniz ya da işini şansa bırakmayıp bir kan tahlili ile Beta HCG sonucunu elinizde tutuyor da olabilirsiniz. İlk anın heyecanını anlatmak kelimeler ile mümkün olamayacağından bu kısmı geçebiliriz. :)


Sırada sevgili baba adayı ve diğer aile bireyleriyle bu heyecanı paylaşmak var. Artık teknolojinin ilerlemesiyle gebeliğinizin henüz ilk haftalarında bu durumu net olarak öğrenebiliyorsunuz. Dolayısıyla bunu öğrendiğiniz anda vücudunuzda herhangi bir değişiklik hissetmiyor oluşunuz oldukça normaldir. Tabi hemen bir doktorun yolunu tutuyorsunuz. Doktor seçimini yaparken bir yandan çevrenizin önerileri, öbür yandan sosyal medya üzerindeki birçok reklam aklınızı fazlaca karıştıracaktır.


Öncelikle doktorunuzdan ve doğum sürecinden beklentilerinizi, kendi içinizde bir karara bağlayın. İletişimi iyi, enerjinizin uyabileceği, size güven veren, acil durumlarda ulaşabileceğiniz, mümkünse evinize yakın mesafede deneyimli ve alanında uzman bir doktor bulmanın bu kadar zor olduğunu tahmin bile edemezdim. Çünkü henüz böyle bir sistem (Sağlıkhane) geliştirilmemişti ve maalesef araştırmalarımda bilgi alabildiğim internet siteleri, alanında uzman olmayan kişiler tarafından verilen, güvenilir olmayan bilgilerle doluydu.


Bir takım araştırmalar sonucu yolunuzun kesiştiği doktordan ilk randevunuzu aldınız. İlk muayenede ultrason ile bir şey görünmesini beklemeyin. Henüz çok küçük bir oluşum olduğu için bebeğiniz görülebilecek boyutlarda olmayacaktır. Doktorunuz alerjilerinizi, sağlık geçmişinizi iyi sorgulayan, boy ve kilonuzu hatta tansiyonunuzu ölçen, kullandığınız ilaçları ve kronik hastalıklarınızı bilmek isteyen bir doktorsa ne mutlu size.


Gebeliğinizi öğrendiğiniz anda sizden istenen tetkikler olacaktır. Oldukça kabarık bir listedir bu. Genel olarak böbrek ve kara ciğer testlerinizi, kan sayımınızı, cinsel yolla bulaşan hastalıkların var olup olmadığını, çocukluk döneminde geçirilen kızamık gibi bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklığınızı, demir depolarınızı ve daha nicesini içerir.


İlk üç aylık dönemde doktorunuz size folik asit kullanmanızı önerecektir. Ancak bu dönemde bulantılarınız olabileceğinden kullanmakta zorluk çekebilirsiniz. Aslında daha etkili olan, bir gebelik planlaması içerisindeyseniz en az üç ay öncesinden folik asit kullanmaya başlamanızdır. Bu kararı aldıysanız, yine ortalama üç-altı ay öncesinden genel sağlık taramanızı yaptırıp vücudunuzdaki vitamin ve mineral eksiklerini tamamlamanız gerekmektedir. Sağlıklı bir gebelik dönemi için bu oldukça önemlidir. Çünkü gebelikte ilaç kullanımı çok kısıtlıdır.


Yine beden kitle indeksinize uygun kiloda olmanız sağlıklı gebelik süreci için önemlidir. Hamilelik öncesinde fazla kilolarınız varsa, diyetisyen yardımı ile kurtulabilirsiniz. Bununla birlikte yaşam tarzınızda da değişiklikler yapmanız faydalı olacaktır. Sigara kullanımını bırakmak, sağlıklı ve dengeli beslenme felsefesini uygulamak, hayatınızdan kafeini çıkarabilmek için gebelik öncesi dönem altın fırsat değerindedir. Bunu zorlu bir sınava aylar öncesinden hazırlanan ve sınavı iyi geçen bir öğrenci olarak düşünebilirsiniz.

Siz bebeğinizi büyütürken, bir sonraki yazıda görüşmek üzere.


bir annelik serüveni
annelik
anne
bebek
ultrason
müjde
Hamilelik testi
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
BENZER YAZILAR

Sivilcelerden Kurtulmanın 10 Basit ve Doğal Yolu

Akne ve sivilceler, hayatın can sıkıcı ve en yaygın cilt hastalıklarındandır. Çoğumuz, hayatımızdaki önemli bir güne veya önemli bir olaya kendimizi hazırlamaya çalışırken, aniden cildimizde beliren sivilce ve kırmızı noktalarla, şaşkın ve sıkıntılı durumlara düşmüşüzdür. “İlaçlara başvurmadan bir çözüm bulabilir miyim?” diye soruyorsanız, cevabı pek tabi ki evet! Bu sinir bozucu sivilce ve aknelerinizden kurtulmak için, evinizde yapabileceğiniz basit ve doğal ilaçları deneyin.

Bir Annelik Serüveni Bölüm 1 Başlangıç

Sevgili anne/anne adayı, Şu anda bir hamilelik hazırlığı içindesin, belki hamilesin, belki de daha önce bu süreci deneyimledin ama birçok keşke ile bitirdin. Altı haftalık hamile olduğumu öğrendim, aklımda birçok soru işareti var ve bir hemşire olmama rağmen bana tam anlamıyla yardımcı olabilecek ne bir kaynak bulabildim, ne de yol gösterici birine rastlayabildim.

Kışın Cilt Neden Kurur? Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Çoğumuzun elinde, yüzünde ve açıkta kalan kısımlarında kızarma, kuruluk ve çatlaklar oluşuyor. Hylüronik Asit ve seramidler deri hücrelerimizde bulunan cildimizin doğal nemlendiricileridir. Soğuk havalar da cildin kuruma etkisini artırdığı için kış aylarında dışarı çıkarken sürekli olarak atkı, eldiven ve bere kullanımına dikkat etmek gerekir.

İş Stresiyle Başa Çıkmanın 10 Yolu

İş hayatında ve yaşanan sorunlar günümüzde insanları bunalıma ve daha birçok psikolojik hastalığa itiyor. Zaman kısıtlamaları, gereksiz iş yükü, iş kaybı ve işsizlik, bilinmez veya çoklu rol/görev dağılımları, patron/üst baskısı, mobbing, eşitsizlik, iş yerlerindeki stres kaynaklarından yalnızca birkaçı. Bütün bu problemler strese, dolayısıyla psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açmakta.

Hormon Sorunları ve Regl Ağrıları: Anlama ve Yönetim

Hormon dengesizlikleri, kadın sağlığını birçok yönden etkileyebilir ve regl ağrılarını şiddetlendirebilir. Bu yazıda, hormon sorunlarının regl ağrıları üzerindeki etkilerini, belirtileri ve bu sorunları yönetme yöntemlerini ele alacağız.