HASTALIKLAR
DEPARTMAN
DOKTOR
HASTANE
BLOG
Aradığınız sonuç bulunamadı

Editör

Bir Annelik Serüveni Bölüm 1 Başlangıç

Sevgili anne/anne adayı,


Şu anda bir hamilelik hazırlığı içindesin, belki hamilesin, belki de daha önce bu süreci deneyimledin ama birçok keşke ile bitirdin.


Altı haftalık hamile olduğumu öğrendim, aklımda birçok soru işareti var ve bir hemşire olmama rağmen bana tam anlamıyla yardımcı olabilecek ne bir kaynak bulabildim, ne de yol gösterici birine rastlayabildim. Etrafımızda bu konuda o kadar çok fikir sahibi olan insan var ki, sürekli kendi deneyimini anlatacaklar. Ama bilmiyorlar ki her gebelik süreci kendi içinde özeldir, genel-geçer kurallar bir yerden sonra etkisini tamamen yitirir. Hatta sizi kıyaslamaya iter, bu da psikolojinizi olumsuz olarak etkiler. Bebeğinize bol oksijen gönderebilmeniz için en azından stressiz bir dokuz ay geçirmeyi ona borçlusunuz.

  • Nasıl beslenmeliyim?
  • Nasıl giyinmeliyim?
  • Egzersizlere ne zaman başlamalıyım?
  • Doğum öncesi hangi eğitimleri, kiminle almalıyım?
  • Doğru nefes almayı biliyor muyum?
  • Uygun hastane ve doktor seçimine nasıl karar verebilirim?
  • Doğum gerçekten korkutucu bir olay mı?

Bunlar ve daha birçoğu ile baş etmeye çalışırken istedim ki bu süreci kaleme alayım, hem bir anı niteliğinde olsun, hem de ulaşmak isteyen herkese bir katkıda bulunsun. Sizlerin de soru ve önerileriyle devam edeceğimiz uzun bir yol bizleri bekliyor. Sağlıklı bir psikoloji ve fizyoloji ile dokuz ay nasıl tamamlanırı hadi hep birlikte bulmaya çalışalım.


“Bir Annelik Serüveni” yazı dizimiz Sağlıkhane üzerinde devam edecek olup anne/anne adaylarını bilgilendirmeyi amaçlar. Soru ve önerilerinizi bizlere yorum kısmında iletebilirsiniz.

bir annelik serüveni
ilk adım
başlangıç
annelik
bebek
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
BENZER YAZILAR

Sivilcelerden Kurtulmanın 10 Basit ve Doğal Yolu

Akne ve sivilceler, hayatın can sıkıcı ve en yaygın cilt hastalıklarındandır. Çoğumuz, hayatımızdaki önemli bir güne veya önemli bir olaya kendimizi hazırlamaya çalışırken, aniden cildimizde beliren sivilce ve kırmızı noktalarla, şaşkın ve sıkıntılı durumlara düşmüşüzdür. “İlaçlara başvurmadan bir çözüm bulabilir miyim?” diye soruyorsanız, cevabı pek tabi ki evet! Bu sinir bozucu sivilce ve aknelerinizden kurtulmak için, evinizde yapabileceğiniz basit ve doğal ilaçları deneyin.

Kışın Cilt Neden Kurur? Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Çoğumuzun elinde, yüzünde ve açıkta kalan kısımlarında kızarma, kuruluk ve çatlaklar oluşuyor. Hylüronik Asit ve seramidler deri hücrelerimizde bulunan cildimizin doğal nemlendiricileridir. Soğuk havalar da cildin kuruma etkisini artırdığı için kış aylarında dışarı çıkarken sürekli olarak atkı, eldiven ve bere kullanımına dikkat etmek gerekir.

İş Stresiyle Başa Çıkmanın 10 Yolu

İş hayatında ve yaşanan sorunlar günümüzde insanları bunalıma ve daha birçok psikolojik hastalığa itiyor. Zaman kısıtlamaları, gereksiz iş yükü, iş kaybı ve işsizlik, bilinmez veya çoklu rol/görev dağılımları, patron/üst baskısı, mobbing, eşitsizlik, iş yerlerindeki stres kaynaklarından yalnızca birkaçı. Bütün bu problemler strese, dolayısıyla psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açmakta.

Bir Annelik Serüveni 2 Ultrasonda Bir Nokta

Ve adet döneminiz gecikti, belki beklediğiniz belki de hiç beklemediğiniz bir zamanlama ile. Eczaneden bir gebelik testi alıp çift çizgiyi görmüş de olabilirsiniz ya da işini şansa bırakmayıp bir kan tahlili ile Beta HCG sonucunu elinizde tutuyor da olabilirsiniz. Sırada sevgili baba adayı ve diğer aile bireyleriyle bu heyecanı paylaşmak var.

Hormon Sorunları ve Regl Ağrıları: Anlama ve Yönetim

Hormon dengesizlikleri, kadın sağlığını birçok yönden etkileyebilir ve regl ağrılarını şiddetlendirebilir. Bu yazıda, hormon sorunlarının regl ağrıları üzerindeki etkilerini, belirtileri ve bu sorunları yönetme yöntemlerini ele alacağız.