HASTALIKLAR
DEPARTMAN
DOKTOR
HASTANE
BLOG
Aradığınız sonuç bulunamadı

Editör

Detoks Nedir?

Detoks, kelime olarak toksinlerden arınma manasına gelmektedir. Son zamanlarda bu kadar popüler olmasının sebebi ise, profesyonel vücut geliştiricilerin sosyal medya hesaplarında Detoks Çayı adı altında kanserojen etkili maddelerin ücret karşılığı reklam etmesidir. Bu yazıda konumuz, detoksun pozitif yanları ve basit uygulamaları olacak.

Sağlıklı hissetmek, kilo vermek, toksinleri atmak için çok farklı detoks suyu tarifleri olsa da en temelde ihtiyacımız olan şey içilebilir temiz bir su ve organik(doğal) malzemeler.

Yaz aylarının gelmesiyle vücuttan su atımı fazlalaşmış olup dengelemek çok önemlidir. Bu yüzden vücuda su alırken bunu da doğru değerlendirmek, su tüketimi az olan bireylerin de yeteri kadar su içmelerini sağlamak için de detoks suları hazırlanabilir. Gelin şimdi detoks sularının nasıl hazırlandığına ve faydalarına bakalım.

Limon, Misket Limon ve Greyfurt dilimlenerek isteğe bağlı bir veya iki litre suya konularak dolapta bir kaç saat bekletilir. Greyfurt yağ yakma özelliğine sahiptir ve limon aracılığıyla da sindirim yolundaki toksinler atılır.

Kivi ve Çilek ayrılmaz ikilisi ile hazırlanan detoks suyu, barsak düzenlenmesinde ve cilt temizlenmesinde faydalıdır. Kişiler isteklerine ve damak zevklerine bağlı olarak detoks sularına ekleme ve çıkarmalar yapabilir.

İşte size sıfır kalori içeren bir detoks suyu! Tarçın çubuk halinde, elma da ince ince dilimlenerek bir litre su içerisine konulur ve isteğe bağlı olarak yaz aylarında buz eklenebilir.

Kimilerimizin adını duyduğunda bile ağzının kamaştığı, farklı şekillere girdiği limon aslında bağışıklık konusunda mucizenin tam kendisidir. Salatalık ve nane ile bir-iki litre su içerisine karıştırılıp dolapta bekletildiğinde favori detoks sularınızdan birisi olacaktır.

Dikkat etmemiz gereken hususlardan birisi de bütün detoks sularını taze olarak tüketmek gerekir. Sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da su tüketim kalitenizi artırmak için detoks sularınızı hazırlamaya devam edebilirsiniz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
BENZER YAZILAR

Güneş Kremi ve Önemi

Yaz mevsimi yaklaşırken şimdiden tatil ve güneş hayallerimizi süslemeye başladı bile. Hatta tatili ucuza getirmek isteyenler rezervasyonlarını yaptılar. Sağlıkane ekibi olarak bizim için yaz aylarının vazgeçilmez dörtlüsü deniz, kum, güneş ve güneş kremi! Neden mi?

Sıcaklarda Nasıl Beslenmeli?

Yaz test ile birlikte yükselen hava sıcaklıkları, bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirmekte. Nem ve sıcaklık artışı dolayısıyla vücut ısısı artmakta, metabolizmamız ise bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmakta. Yaz mevsiminde özellikle kalp yetmezliği, yüksek tansiyon ve koroner kalp hastalıklarında artış görülmektedir. Ayrıca artan sıcaklıklar dolayısıyla terleme fazlalaşmakta ve terleme ile birlikte mineral ve su kaybına bağlı olarak baş dönmesi, bayılma, bulantı gibi sağlık problemleri görülebilmektedir. Çocuk ve bebeklerde yaz mevsiminde ishal daha fazla görülmektedir.

Stres ve Beslenme

Günümüzde sağlık, insanın fiziksel, sosyal, duygusal durum gibi yaşamının bütün boyutlarıyla ilgili bir kavram olarak düşünülmektedir. Bu anlamda sağlık, yaşamdan memnuniyeti ve yaşam kalitesini içermekte ve kişinin kendisini geliştirmesini ifade etmektedir. Stres, kişinin yaşamdan memnuniyetini ve yaşam kalitesini etkileyen çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olarak değerlendirilmektedir. Stres anında, beyinde hipotalamus etkilenerek hormonal sistemde bazı değişiklikler meydana gelmektedir.

Sivilcelerden Kurtulmanın 10 Basit ve Doğal Yolu

Akne ve sivilceler, hayatın can sıkıcı ve en yaygın cilt hastalıklarındandır. Çoğumuz, hayatımızdaki önemli bir güne veya önemli bir olaya kendimizi hazırlamaya çalışırken, aniden cildimizde beliren sivilce ve kırmızı noktalarla, şaşkın ve sıkıntılı durumlara düşmüşüzdür. “İlaçlara başvurmadan bir çözüm bulabilir miyim?” diye soruyorsanız, cevabı pek tabi ki evet! Bu sinir bozucu sivilce ve aknelerinizden kurtulmak için, evinizde yapabileceğiniz basit ve doğal ilaçları deneyin.