HASTALIKLAR
DEPARTMAN
DOKTOR
HASTANE
BLOG
Aradığınız sonuç bulunamadı

Editör

Güneş Kremi ve Önemi

Yaz mevsimi yaklaşırken şimdiden tatil ve güneş hayallerimizi süslemeye başladı bile. Hatta tatili ucuza getirmek isteyenler rezervasyonlarını yaptılar. Sağlıkane ekibi olarak bizim için yaz aylarının vazgeçilmez dörtlüsü deniz, kum, güneş ve güneş kremi! Neden mi?

Cilt kanserinden korunun!

Çünkü güneşin dikkat edilmezse size yarardan çok zararı olacaktır. Güneşe çok fazla krem aracılığıyla korunmadan maruz kalmak cildin ve gözlerin yanmasına, cildin erken yaşlanmasına, güneş çarpmasına ve alerjiye sebebiyet verir. Tabi ki en önemlisi güneş kremi ile korunmadan güneşe çok fazla maruz kalmak cilt kanserini tetikler. Her yıl yaklaşık olarak bir milyon kişi bu kanser türüne yakalanmakta. Özellikle son yıllarda kanser vakalarının görülmesi oldukça arttı. Beslenme bozuklukları, radyasyon ve bilumum etkiler vakaları tetikliyor. En azından bir kanser çeşidinden korunabilmek için neler yapabileceğimizi inceleyelim.

En önemli kuralımız : “Asla güneş ışınlarının dik olarak geldiği öğle saatlerinde direkt güneş ışığına maruz kalmayın! Bu çok önemli çünkü hiç bir güneş kremi bu seviyedeki UV ışınlarının etkisini sıfırlayamaz.

 

Hangi cilt için hangi krem?

Cilt renklerine göre insanlar koyu, orta ve açık renk olmak üzere üç gruba ayrılır. Her renk grup için gerekli olan güneş kreminin özellikleri farklıdır.

     Koyu renkli cilt 20 faktör

     Orta renkli cilt 30 faktör

     Açık renkli cilt 50 faktör

Güneş kremini bol miktarda uygulanmalı ve iki saatte bir tazelenmelidir. Suya dayanıklı güneş kremi kullanmak sürekli olarak güneş kremini tazeleme ihtiyacınızı da ortadan kaldıracaktır. Ayak, boyun el gibi vücudumuzdaki bütün bölgelere istinasız güneş kremi uygulamalıyız. Tabi bütün bunların yanında güneş gözlüğü ve şapka kullanarak korumayı en yüksek seviyeye çıkartmalıyız.

Bütün bunlara dikkat etsek bile bazılarımızın riski çok fazla. Daha önce ailesinde cilt kanseri öyküsü bulunan (aile bireylerinden biri kanser geçirmiş) kişiler, çok fazla güneş alan bölgelerde yaşayanlar, denizciler ve çiftçiler gibi gününün çoğu vaktini dışarıda geçiren kişiler, çocuklar ve çok açık tenli kişiler risk seviyesi diğer kişilere göre fazla olduğu için iki kat daha fazla dikkat etmelidir.

güneş kremi
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
BENZER YAZILAR

Detoks Nedir?

Detoks, kelime olarak toksinlerden arınma manasına gelmektedir. Son zamanlarda bu kadar popüler olmasının sebebi ise, profesyonel vücut geliştiricilerin sosyal medya hesaplarında Detoks Çayı adı altında kanserojen etkili maddelerin ücret karşılığı reklam etmesidir. Bu yazıda konumuz, detoksun pozitif yanları ve basit uygulamaları olacak.

Sıcaklarda Nasıl Beslenmeli?

Yaz test ile birlikte yükselen hava sıcaklıkları, bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirmekte. Nem ve sıcaklık artışı dolayısıyla vücut ısısı artmakta, metabolizmamız ise bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmakta. Yaz mevsiminde özellikle kalp yetmezliği, yüksek tansiyon ve koroner kalp hastalıklarında artış görülmektedir.

Stres ve Beslenme

Günümüzde sağlık, insanın fiziksel, sosyal, duygusal durum gibi yaşamının bütün boyutlarıyla ilgili bir kavram olarak düşünülmektedir. Bu anlamda sağlık, yaşamdan memnuniyeti ve yaşam kalitesini içermekte ve kişinin kendisini geliştirmesini ifade etmektedir. Stres, kişinin yaşamdan memnuniyetini ve yaşam kalitesini etkileyen çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olarak değerlendirilmektedir. Stres anında, beyinde hipotalamus etkilenerek hormonal sistemde bazı değişiklikler meydana gelmektedir.

Sivilcelerden Kurtulmanın 10 Basit ve Doğal Yolu

Akne ve sivilceler, hayatın can sıkıcı ve en yaygın cilt hastalıklarındandır. Çoğumuz, hayatımızdaki önemli bir güne veya önemli bir olaya kendimizi hazırlamaya çalışırken, aniden cildimizde beliren sivilce ve kırmızı noktalarla, şaşkın ve sıkıntılı durumlara düşmüşüzdür. “İlaçlara başvurmadan bir çözüm bulabilir miyim?” diye soruyorsanız, cevabı pek tabi ki evet! Bu sinir bozucu sivilce ve aknelerinizden kurtulmak için, evinizde yapabileceğiniz basit ve doğal ilaçları deneyin.

Rahat Bir Uykunun Küçük Sırları

Kaliteli bir yaşam için kaliteli bir uyku gerektiğini herkes biliyordur. Bazen yorucu ve stresli bir günün ardından uyumakta güçlük çekmek gayet olağan bir durum, özellikle de şehir hayatı yaşanıyorsa. Böyle zamanlarda küçük bir kaç yöntem uygulayarak rahat bir uyku için kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Adaçayının Sağlığa Faydaları

Adaçayını hemen hemen her sağlık platformunda duyuyoruz. Herkes kulaktan kulağa çok faydalı olduğunu söylüyor ve hatta 2001 yılında “Yılın Bitkisi” ünvanı Uluslararası Nebat Derneği tarafından bu muhteşem bitkiye verilmiştir. Peki neden?

10 Basit Yolla Metabolizmanızı Hızlandırın

Yaşa, cinsiyete ve ruhsal duruma göre hızlanıp yavaşlayabilen metabolizma hızınızı hiç ölçtürdünüz mü? Kilo alıp vermenizde en önemli rollerden birini üstlenen bazal metabolizma hızının kişiden kişiye farklılık gösterdiğini biliyor musunuz? Siz de on basit yöntemle metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Kışın Cilt Neden Kurur? Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Çoğumuzun elinde, yüzünde ve açıkta kalan kısımlarında kızarma, kuruluk ve çatlaklar oluşuyor. Hylüronik Asit ve seramidler deri hücrelerimizde bulunan cildimizin doğal nemlendiricileridir. Soğuk havalar da cildin kuruma etkisini artırdığı için kış aylarında dışarı çıkarken sürekli olarak atkı, eldiven ve bere kullanımına dikkat etmek gerekir.

İş Stresiyle Başa Çıkmanın 10 Yolu

İş hayatında ve yaşanan sorunlar günümüzde insanları bunalıma ve daha birçok psikolojik hastalığa itiyor. Zaman kısıtlamaları, gereksiz iş yükü, iş kaybı ve işsizlik, bilinmez veya çoklu rol/görev dağılımları, patron/üst baskısı, mobbing, eşitsizlik, iş yerlerindeki stres kaynaklarından yalnızca birkaçı. Bütün bu problemler strese, dolayısıyla psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açmakta.

Sürekli Grip Mi Oluyorsunuz? – D Vitamini Eksikliğine Dikkat

Süper bir hayatınız, rahat bir işiniz var, düzenli olarak da spor salonuna gidiyorsunuz bunlara rağmen sürekli yorgun hissediyorsunuz. Geçmeyen grip ve soğuk algınlığı (üst solunum yolu enfeksiyonu) başınıza bela oluyorsa, bunların hepsi D vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.