HASTALIKLAR
DEPARTMAN
DOKTOR
HASTANE
BLOG
Aradığınız sonuç bulunamadı

Editör

Hıçkırık Nedir?Hıçkırığın belirtileri nelerdir?Hıçkırık nasıl tedavi edilir?

Hıçkırık Nedir?

Hıçkırık, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının birden kasılması sonucunda ses telleri arasındaki açıklığın istem dışı kapanması ile gerçekleşen ani soluk alımı ve bu sırada bir sesin dışarı çıkmasıdır. Frenik sinirin uyarılması ile geliştiği bilinmektedir. Havayı çekmemizle birlikte, ses tellerimiz aniden  kapanır ve hıçkırık sesi oluşur. Çok yemek ya da alkol gibi nedenlerden ortaya çıkan çoğu hıçkırık önemsizdir ve kısa sürede kendiliğinden geçer. Ancak bu durum her hıçkırığın göz ardı edileceği anlamına gelmez.

Hıçkırığın belirtileri nelerdir?

Eğer hıçkırık uzun sürüyor ve geçmiyorsa bir sıkıntı olabilir. Bu genelde Akciğer iltihaplanması veya böbrek hastalığı gibi ciddi bir hastalık olabilir. Genellikle birkaç dakika süren hıçkırıklar olabileceği gibi saatler hatta aylar süren hıçkırıklar olabilir. Kısa süreli hıçkırıklar genellikle hemen son bulur. Uzun süren hıçkırıklar dikkate alınmalıdır. 2 günden fazla süren hıçkırıklara inatçı hıçkırık denir. Uzun süren hıçkırık bazı hastalıkların habercisidir. Bu hastalıklardan bazıları mide ülseri, safra kesesi taşı, reflü, kalp krizi, astım, akciğer tümörleri, inme, üremi, tramvatik beyin hasarı, tümörler. Uzun vadeli hıçkırıklara sebep olan durumlar; alkolizm, anestezi, diyabet, elektrolit dengesizliği, böbrek yetmezliği.

Hıçkırık nasıl tedavi edilir?


Kısa süreli hıçkırık için yapılabilecek uygulamalardan bazıları şunlardır.

Bir poşete nefes alıp vermek, aniden korkutulmak, buzlu su ile gargara, nefes tutmak, derin derin nefes alma, gülmek, şınav çekmek, limon yemek, tatlı bir şey yemek,

Hıçkırık sıklığını azaltmak için büyük öğün yemekten, gazlı içeceklerden, alkolden ve ani sıcaklık değişimlerinden kaçınmalıdır.

Uzun süren hıçkırıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar: klorpromazin, antipsikotik bir ilaç, metoklopramid, bulantı ilacı, baklofen, kas gevşeticidir.

Uzun süren ve geçmeyen bir hıçkırığa tutulduysanız en uygun olanı saglikhane.com dan size uygun doktoru bulup gidip tedavi olmaktır.

Hıçkırık konusunda sizinle ilgilenebilecek acil tıp departmanına ait doktorlara (http://saglikhane.com/doktorlar?location=%C4%B0stanbul&service=gogus-hastaliklari&institutionType=0&titleId=0 ) linkinden ulaşabilirsiniz.


Hıçkırık sonucunda sizinle ilgilenebilecek departmana sahip sağlık kurumlarına (http://saglikhane.com/hastaneler?location=%C4%B0stanbul&service=gogus-hastaliklari&institutionType=0)  linkinden ulaşabilirsiniz.
Sağlıkhane ekibi olarak sağlıklı günler dileriz.

hıçkırık
inatçı
nedir
belirtileri
tedavi
sağlıkhane
sağlık
frenik
sinir
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
BENZER YAZILAR

Deri Lekeleri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle koyu tenli kişilerde görülen koyu kahverengi renkli lekelere güneş lekesi denir. Genetik faktörler ve UV ışınlarına maruz kalmak, hormonal dengesizlik, hamilelik ve doğum kontrol hapları güneş lekelerini oluşumunu tetikler.

Migren Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Migren genetik faktörlere ve hormonal değişimlere bağlı olan bir baş ağrısı tipidir. Hormonal değişimlerin tetiklemesinden dolayı kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlanır.Migrenin göz çevresi, şakak ve ense bölgesindeki baş ağrılarının yanı sıra ışığa ve sese karşı aşırı hassasiyet, mide bulantısı kusma da belirtileri arasındadır. Günlük işlerinizi aksatacak şekilde size rahatsızlık verebilir.

Egzama Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama, şişme, kaşıntı, deride kızarıklık gibi belirtilerle görülen oldukça yaygın bir deri hastalığıdır. Birçok sebeple ortaya çıkabilen egzamanın farklı türleri mevcuttur.Şişlik, su toplamış kabarıklar, kızarıklık, şiddetli kaşıntı ve yanma hissi egzamanın belirtileridir.

Akciğer Apsesi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer Apsesi, Akciğerde bir bölgede oluşan irinin/iltihabın o bölgede olan akciğer dokusunu öldürmesiyle oluşan bir hastalıktır. Genelde ağızda veya boğazda olan mikropların/bakterilerin solunum yoluyla akciğere inmesiyle oluşur. Ağızdan alınan ve akciğerde iltihap oluşumuna sebep olabilecek bakteriler ise; irin, kangren yapan bakteriler ve sarmal biçimde olan bakterilerdir.

Güneş çarpması nedir? Güneş çarpmasının belirtileri? Güneş çarpması nasıl tedavi edilir?

Güneş çarpması uzun süre yüksek sıcaklık ve güneş altında kalınması sebebiyle vücut ısısın kontrol dışına çıkmasıdır. Güneş çarpmasının muhtemel belirtileri yüksek ateş, mide bulantısı, sersemlik, baş ağrısı, terleyememe şeklinde olabilir.