HASTALIKLAR
DEPARTMAN
DOKTOR
HASTANE
BLOG
Aradığınız sonuç bulunamadı

Editör

İş Stresiyle Başa Çıkmanın 10 Yolu

İş hayatında yaşanan sorunlar günümüzde insanları bunalıma ve daha birçok psikolojik hastalığa itiyor. Zaman kısıtlamaları, gereksiz iş yükü, iş kaybı ve işsizlik, bilinmez veya çoklu rol/görev dağılımları, patron/üst baskısı, mobbing, eşitsizlik, iş yerlerindeki stres kaynaklarından yalnızca birkaçı. Bütün bu problemler strese, dolayısıyla psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açmakta. İşte Sağlıkhane ekibi olarak sizlere iş stresiyle başa çıkmanın on yöntemini sıralıyoruz;


Kendinize Zaman Ayırın


Gün içerisinde mutlaka mola verebileceğiniz aralar vardır. Bu aralarda kısa da olsa kendinizle baş başa kalıp sessizce düşünüp konsantre olabileceğiniz bir yer belirleyip kendinize vakit ayırın. Masanızdan ayrılmak bir nebze de olsa sizi rahatlatacaktır.


Hayır Demeyi Öğrenin


İstemediğiniz arkadaş davetlerine, sorumluluk alanınızı kapsamayan işlere ve projelere, sağlığınızı etkileyecek her şeye hayır demeyi öğrenin. Eğer şimdi hayır demezseniz ilerleyen zamanlarda kendinizden ve haklarınızdan feragat etmek zorunda kalacaksınız. Hayır demeyi nasıl başaracağım diyor ve bir örnek istiyorsanız Jim Carrey’nin Bay Evet (Yes Man - 2008) filmini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.


İş Arkadaşlarınızı Pozitif Olanlardan Seçin


Kim ister ki asık suratlı kara bulut kumkumalarını? Sürekli melankoli, sürekli arabesk ortamlar doğal olarak sizleri de melankoli ve arabeske itecektir. Bu yüzden bu tür arkadaşlarınız varsa acilen onlardan uzaklaşmalısınız, yoksa sizi bir bakmışsınız stres ve melankoli şarampolüne yuvarlayıvermişler.


Nefes Molaları Verin


Nefes almak çok basit bir o kadar da etkili bir rahatlama yöntemidir. Doğru yaptığınızda o kadar çok rahatlayacaksınız ki buna siz bile şaşıracaksınız. Dört saniye nefes alıp, sekiz saniyede o aldığınız nefesi verin. Buradaki saniyeler yaklaşık olarak verilmiştir, kişiden kişiye göre değişebilir. “Acaba beş saniye mi nefes aldım?”, ”Burundan mı alıyorduk?”, “Ağızdan nefes vermeyi unuttum, acaba depresyonum bozulmuş mudur?” gibi düşüncelere kapılırsanız yaptığınız eylem rahatlama eyleminden çıkar ve sizi daha çok strese sokar. Siz sadece derin derin nefes alın ve yavaşça verin. Ne kadar rahatladığınızı görünce çok şaşıracaksınız.


Kendi Düzeninizi Oluşturun


Düzen sizi stres ve baskıdan kurtaracaktır. Sabah kalkış ve akşam yatış saatlerinizi sabitleyerek başlayabilirsiniz düzene. Belirli sıklıklarda masanızdan kalkıp ofiste veya terasta bir tur atmak hem sırt hem de zihin sağlığınız için çok iyi gelecektir. Bu tur zamanlarınızı da düzene koyarsanız, turlamayı atlamamış olursunuz. İş dosyalarınızı (fiziksel veya dijital) ve eşyalarınızı  sürekli düzende tutun. Her dosyanın nerede olduğunu bilin ki kaybetme stresi yaşamayın.


Pozitif Olun


İş yerlerinde her gün irili ufaklı olaylar olur. Bu illa tartışma, kavga veya benzeri bir durum olmak zorunda değil. Bütün olayları pozitif karşılayın. Yeni gelişmeler yaşanıyorsa, şirketiniz başka bir şirkete ortak oluyorsa, maaşlar yeniden değerlendiriliyorsa mutlaka pozitif pencereden bakın. Günün sonunda zaten işler olacağına varacaktır ancak bu süreçte siz strese girmemiş ve kendinizi yiyip bitirmemiş olursunuz. Tabi ki birisi suratınızın ortasına bir yumruk atıyorsa ,”Aman ne güzel sağ direk vurdun, bir de sol direk vursana” demeyin lütfen. Pozitif olmak ve olaylara olumlu yaklaşmak yaşam kalitenizi artıracaktır.


Gerekmedikçe Çoklu İş Yapmayın


“Multi-tasking” olarak tabir edilen birden fazla işi aynı anda yapmaya çalışmanın inanılanın aksine başarı getirmediği bilim insanlarınca kanıtlandı. Her bir iş için gerektiği kadar dikkat ve zaman harcanmazsa mükemmele ulaşılamayacaktır. Hal böyle olunca, başarısızlık ve iş geciktirmek size stres yaşatacaktır. Yapmamız gereken her işe yeteri kadar efor ve zaman harcamak olacaktır.


Hastalanmadan Hastaneye/Doktorunuza Gidin


Hasta olmadan hastanelerin yolunu tutmuyoruz. Bu aslında yapmış olduğumuz en büyük yanlışlardan birisi. Düzenli olarak check-up yaptırmak bizleri yaşayabileceğimiz hastalıklara karşı uyaracaktır. Altı ayda bir diş hekimine görünmek aynı şekilde diş çürükleri yaşanmadan, dişlerinize veda etmeden gerekenleri yapmanızı sağlayacaktır.


Sağlıklı Besinler Tüketin 


İş yerinde yemek her yerde değişiyor ama yapılması gerekenler değişmiyor. Yemeklerinizi sağlıklı olanlardan tercih etmelisiniz. Yemek haricinde yeteri kadar sebze ve meyve tüketmelisiniz. Evden çıkmadan çantanıza atacağınız bir elma, bir mandalina gün içerisinde size ekstra enerji sağlayacak ve besin ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olacaktır.


Kendinize Değer Verin


“Sizin için en önemli şey sizsiniz” ne olursa olsun hiçbir şey sizden değerli değildir. İş yerinizdeki durum stres ve sıkıntıdan artık sizin için zulüm noktasına geldiyse, sağlığınızı etkileyen durumlar varsa, psikolojik olarak kendinizi güçsüz hissediyorsanız profesyonel destek almaktan çekinmeyin. Bu profesyonel destek bir psikolog veya psikiyatrist olacağı gibi bir avukat da olabilir. Mutlaka haklarınızı savunun ve kimsenin size zorbalık yapmasına müsaade etmeyin. Gerektiğinde kanunlara ve mahkemelere başvurmaktan çekinmeyin. Kimse size haklarınızı savunduğunuz için daha kötü davranamaz. Ve son olarak bütün bunları yaptıysanız son raddede işi bırakın. Çünkü sağlığınız, kazanacağınız paradan asla değerli değildir.


depresyon belirtileri
stres
başa çıkma
yolları

Safa Nizamoğlu

Hayır diyememekten kaybediyoruz, üstlerimize karşı sınırlarımızı koruyamamaktan kaybediyoruz. Kaybediyoruz da kaybediyoruz...

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
BENZER YAZILAR

Sivilcelerden Kurtulmanın 10 Basit ve Doğal Yolu

Akne ve sivilceler, hayatın can sıkıcı ve en yaygın cilt hastalıklarındandır. Çoğumuz, hayatımızdaki önemli bir güne veya önemli bir olaya kendimizi hazırlamaya çalışırken, aniden cildimizde beliren sivilce ve kırmızı noktalarla, şaşkın ve sıkıntılı durumlara düşmüşüzdür. “İlaçlara başvurmadan bir çözüm bulabilir miyim?” diye soruyorsanız, cevabı pek tabi ki evet! Bu sinir bozucu sivilce ve aknelerinizden kurtulmak için, evinizde yapabileceğiniz basit ve doğal ilaçları deneyin.

Bir Annelik Serüveni Bölüm 1 Başlangıç

Sevgili anne/anne adayı, Şu anda bir hamilelik hazırlığı içindesin, belki hamilesin, belki de daha önce bu süreci deneyimledin ama birçok keşke ile bitirdin. Altı haftalık hamile olduğumu öğrendim, aklımda birçok soru işareti var ve bir hemşire olmama rağmen bana tam anlamıyla yardımcı olabilecek ne bir kaynak bulabildim, ne de yol gösterici birine rastlayabildim.

Kışın Cilt Neden Kurur? Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Çoğumuzun elinde, yüzünde ve açıkta kalan kısımlarında kızarma, kuruluk ve çatlaklar oluşuyor. Hylüronik Asit ve seramidler deri hücrelerimizde bulunan cildimizin doğal nemlendiricileridir. Soğuk havalar da cildin kuruma etkisini artırdığı için kış aylarında dışarı çıkarken sürekli olarak atkı, eldiven ve bere kullanımına dikkat etmek gerekir.

Bir Annelik Serüveni 2 Ultrasonda Bir Nokta

Ve adet döneminiz gecikti, belki beklediğiniz belki de hiç beklemediğiniz bir zamanlama ile. Eczaneden bir gebelik testi alıp çift çizgiyi görmüş de olabilirsiniz ya da işini şansa bırakmayıp bir kan tahlili ile Beta HCG sonucunu elinizde tutuyor da olabilirsiniz. Sırada sevgili baba adayı ve diğer aile bireyleriyle bu heyecanı paylaşmak var.

Hormon Sorunları ve Regl Ağrıları: Anlama ve Yönetim

Hormon dengesizlikleri, kadın sağlığını birçok yönden etkileyebilir ve regl ağrılarını şiddetlendirebilir. Bu yazıda, hormon sorunlarının regl ağrıları üzerindeki etkilerini, belirtileri ve bu sorunları yönetme yöntemlerini ele alacağız.