HASTALIKLAR
DEPARTMAN
DOKTOR
HASTANE
BLOG
Aradığınız sonuç bulunamadı

Editör

Kışın Cilt Neden Kurur? Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Cilt kuruluğu en çok karşılaşılan cilt problemlerinden biridir ve özellikle kış aylarında daha sık görülmektedir. Kaşıntı, çatlama, kızarıklık ve pullanma…


Soğuk hava ciltteki nemi azaltır, bir de havaların soğuk olması sebebiyle su tüketimi de azaldığından vücudumuz, dolayısıyla cildimiz de susuz kalır. Daha önceki yazılarımızda “Ne Kadar Su İçmeliyiz?” konusunu sizin için işlemiştik. Yazımızı okumadıysanız buradan ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.


Çoğumuzun elinde, yüzünde ve açıkta kalan kısımlarında kızarma, kuruluk ve çatlaklar oluşuyor. Hylüronik Asit ve seramidler deri hücrelerimizde bulunan cildimizin doğal nemlendiricileridir. Soğuk havalar da cildin kuruma etkisini artırdığı için kış aylarında dışarı çıkarken sürekli olarak atkı, eldiven ve bere kullanımına dikkat etmek gerekir.


Tabi ki bütün suçu sadece soğuk havalara yüklemek olmaz, çünkü beslenme alışkanlıkları, ilerleyen yaş, yetersiz su tüketimi ve daha birçok faktör var cilt kuruluğuna sebebiyet veren.


Peki soğuk havalarda cildimizin kurumasını nasıl engelleyip cilt nemimizi nasıl koruyacağız?


Hepimiz ilk olarak kremlere sarılıyoruz, doğru da yapıyoruz ama bilmediğimiz şey hangi kremin ne işe yaradığı. Cildi nemlendiren kremler ikiye ayrılıyor, deri yüzeyinde katman oluşturanlar ve derinin içine geçerek havadaki nemi cildin alt tabakasına çekenler. İlk tür nemlendirici kremler vazelinler ve lanolinler gibi yağlar, ikinci tür nemlendiriciler ise gliserin içerenler ve bitkisel yağlar. Tercihlerimizi yaparken önceliğimiz doğallık, kanserojen içermemesi, pH değerinin yeterli seviyede olması,  parfüm ve boya içermemesi yönünde olmalıdır. Ayrıca kullanım kolaylığı açısından sürülmesi kolay ve su bazlı olanları tercih edebilirsiniz. Bu arada alerjik durumunuzu bilmiyorsanız krem tercih ederken mutlaka doktorunuza danışmalısınız.


Krem kullanımına ek olarak şu basit yöntemlerle de cilt kuruluğunu önleyebiliriz;


 • Kaynar su ile banyo yapmamak/duş almamak

 • Cildi kurutmayan sabun ve şampuanlar tercih etmek

 • Banyo/duş sonrası nemlendirici kullanmak

 • El ve yüz temizliğini ılık su ile yapmak

 • El yıkama sonrasında nemlendirici kremler kullanmak

 • Sabun ve krem seçerken pH değerini doğru seçmek

 • Folik asit, omega 3, çinko içeren besinleri tercih etmek

 • Elbise tercih ederken pamuklu oranı yüksek olanları tercih etmek

 • Bol bol su içmek

 • Vakit geçirdiğimiz ortamların nem oranlarını dengelemek (kalorifer peteklerinin üzerine su koyulması vs.)


Hangi vitaminler cilde iyi geliyor? Hangi besinlerde bulunur?

 • C vitamini: Portakal, brokoli, biber, karnabahar, kivi, greyfurt

 • A vitamini: Pazı, pırasa, mercimek, havuç, brokoli, ıspanak

 • E vitamini: Fındık, yeşil zeytin, kuru kayısı, kekik, badem, brokoli, ıspanak

deri soyulması
ciltte
kuruma
kızarıklık
cilt kuruluğuna
ne iyi gelir
nemlendirici
krem
kış
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
BENZER YAZILAR

Sivilcelerden Kurtulmanın 10 Basit ve Doğal Yolu

Akne ve sivilceler, hayatın can sıkıcı ve en yaygın cilt hastalıklarındandır. Çoğumuz, hayatımızdaki önemli bir güne veya önemli bir olaya kendimizi hazırlamaya çalışırken, aniden cildimizde beliren sivilce ve kırmızı noktalarla, şaşkın ve sıkıntılı durumlara düşmüşüzdür. “İlaçlara başvurmadan bir çözüm bulabilir miyim?” diye soruyorsanız, cevabı pek tabi ki evet! Bu sinir bozucu sivilce ve aknelerinizden kurtulmak için, evinizde yapabileceğiniz basit ve doğal ilaçları deneyin.

Bir Annelik Serüveni Bölüm 1 Başlangıç

Sevgili anne/anne adayı, Şu anda bir hamilelik hazırlığı içindesin, belki hamilesin, belki de daha önce bu süreci deneyimledin ama birçok keşke ile bitirdin. Altı haftalık hamile olduğumu öğrendim, aklımda birçok soru işareti var ve bir hemşire olmama rağmen bana tam anlamıyla yardımcı olabilecek ne bir kaynak bulabildim, ne de yol gösterici birine rastlayabildim.

İş Stresiyle Başa Çıkmanın 10 Yolu

İş hayatında ve yaşanan sorunlar günümüzde insanları bunalıma ve daha birçok psikolojik hastalığa itiyor. Zaman kısıtlamaları, gereksiz iş yükü, iş kaybı ve işsizlik, bilinmez veya çoklu rol/görev dağılımları, patron/üst baskısı, mobbing, eşitsizlik, iş yerlerindeki stres kaynaklarından yalnızca birkaçı. Bütün bu problemler strese, dolayısıyla psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açmakta.

Bir Annelik Serüveni 2 Ultrasonda Bir Nokta

Ve adet döneminiz gecikti, belki beklediğiniz belki de hiç beklemediğiniz bir zamanlama ile. Eczaneden bir gebelik testi alıp çift çizgiyi görmüş de olabilirsiniz ya da işini şansa bırakmayıp bir kan tahlili ile Beta HCG sonucunu elinizde tutuyor da olabilirsiniz. Sırada sevgili baba adayı ve diğer aile bireyleriyle bu heyecanı paylaşmak var.

Hormon Sorunları ve Regl Ağrıları: Anlama ve Yönetim

Hormon dengesizlikleri, kadın sağlığını birçok yönden etkileyebilir ve regl ağrılarını şiddetlendirebilir. Bu yazıda, hormon sorunlarının regl ağrıları üzerindeki etkilerini, belirtileri ve bu sorunları yönetme yöntemlerini ele alacağız.