HASTALIKLAR
DEPARTMAN
DOKTOR
HASTANE
BLOG
Aradığınız sonuç bulunamadı

Panik Atak (Panik Bozukluğu)

Panik atak ve panik bozukluk genellikle kalp atakları ile karıştırılmaktadır. Biyolojik olarak benzerlik gösterse de psikolojik olarak farklılık göstermektedir. Genellikle

Ψ      Nefes alamama

Ψ      Aşırı kalp çarpıntısı

Ψ      Kalpte tekleme

Ψ      Gerçek dışı düşünceler

Ψ      Aşırı kaygı, ölüm korkusu

Ψ      Düzensiz nefes alışı

Ψ      Tansiyon değişikliği, üşüme, terleme, titreme

Ψ      Soğuk terleme

Ψ      Vücutta uyuşmalar, karıncalanmalar hissi

Ψ      Baş dönmesi ve bayılma hissi

Ψ      Bulantı, karın ağrısı, geğirme, gaz gibi dispeptik belirtiler ile kişide kendini gösterir. Bir ay içinde beklenmedik bir anda en az dört kez yukarıdakilere benzer birkaç bunalım nöbeti yaşayan kişinin panik bozuklukla karşı karşıya kalması ihtimali söz konusudur.

Panik bozukluğuna genellikle zihinsel obsesyonlar, sosyal, özgül, agora fobiler, travma sonrası stres bozukluğu, depresyon eşlik etmektedir. 


PANİK BOZUKLUĞU NEDENLERİ

Önce kendilerinden, sonra da bu halde olmalarına sebep olan herkesten ve her şeyden nefret ettiren, harekete geçmeleri gerektiğinde panikleten, yanlış yapmaktan ve kendilerini zarara uğratmaktan, cezalandırılmakla korkutan, takıntılı düşünce ve davranışlar sergileten kaygı bozukluğu; herkeste farklı olmakla beraber, genetik (mizaç, kişilik, karakter), öğrenme, stresli yaşam şartları, travmatik olaylar sebebiyle meydana gelebilmektedir.

 

PANİK BOZUKLUĞU TEDAVİSİ

Şüpheler ve endişeler tarafından çevrelenmiş, en kötü ihtimale odaklanmış, kurguladıkları ve inandıkları kötü senaryoları gerçek kabul edip onu bertaraf etmeye yönelmiş, paranoyak düşüncelerle boğuşan bu kişilere Psikolojik Danışmanlar, Klinik Psikologlar, Psikiyatristler tarafından destek sağlanabilmektedir. Bu bozukluğa tek başına ilaç etki etmemektedir. Muhakkak terapi desteği şarttır. Terapist, kişinin durumuna uygun terapi yöntemlerini belirleyecektir ama davranışçı terapi, nefes egzersizleri, hipnoz, psikodinamik terapiler uygulanabilir.


Enis Elgün Guliyev
panik bozukluğu
panik atak
kişilik bozuklukları
nedir
psikoloji
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
BENZER YAZILAR

Depresyon

“Toplumda ruh sağlığı sorunu olarak bilinse de bunun çok yanlış olduğunu; ruhun ne eksildiğini ne arttığını ne iyileşip ne de bozulduğunu (hastalandığını) söylemek son derece hatalıdır. Bu durum “ruh” hakkında bilgi sahibi olunmamasıyla açıklanabilir”

Narsisizm: Nam-ı Diğer Özseverlik

Narsisizm hayata duygu penceresinden bakan kişiliklerde görülen sağlıksız kişilik durumudur. Genelde ergenlik döneminde her kişi sağlıksız kişilik durumu sergilediğinden bu duruma ergenlik ve sonrasında raslanmaktadır. Narsizm kişinin egoları tarafından oluşturduğu

Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu

Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu Obsesyon, zihinsel olarak saplantı haline gelmiş tekrarlayıcı, zorlayıcı, kontrol dışı gelişen, anksiyete oluşturan düşünce ve duygulardan oluşurken; kompulsiyon ise fiziksel olarak tekrarlayıcı, kişiyi yapmaya zorlayan motor veya mental eylemlerdir. Yani Obsesif Kompulsif kişilik bozukluğu kişide

İş Stresiyle Başa Çıkmanın 10 Yolu

İş hayatında ve yaşanan sorunlar günümüzde insanları bunalıma ve daha birçok psikolojik hastalığa itiyor. Zaman kısıtlamaları, gereksiz iş yükü, iş kaybı ve işsizlik, bilinmez veya çoklu rol/görev dağılımları, patron/üst baskısı, mobbing, eşitsizlik, iş yerlerindeki stres kaynaklarından yalnızca birkaçı. Bütün bu problemler strese, dolayısıyla psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açmakta.

Stres ve Tükenmişlik

“Stressiz yaşam mümkündür. Kişi karşılaştığı olaylara direnç göstermemeyi öğrenip ve bu davranışı özümseyebilirse yaşamını huzur içinde geçirebilir.” STRES, insan psikolojisinin yaşamı boyunca karşılaştığı çeşitli olaylar karşısında