HASTALIKLAR
DEPARTMAN
DOKTOR
HASTANE
BLOG
Aradığınız sonuç bulunamadı

Editör

Sıcaklarda Nasıl Beslenmeli?

Yaz test ile birlikte yükselen hava sıcaklıkları, bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirmekte. Nem ve sıcaklık artışı dolayısıyla vücut ısısı artmakta, metabolizmamız ise bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmakta.

Yaz mevsiminde özellikle kalp yetmezliği, yüksek tansiyon ve koroner kalp hastalıklarında artış görülmektedir. Ayrıca artan sıcaklıklar dolayısıyla terleme fazlalaşmakta ve terleme ile birlikte mineral ve su kaybına bağlı olarak baş dönmesi, bayılma, bulantı gibi sağlık problemleri görülebilmektedir. Çocuk ve bebeklerde yaz mevsiminde ishal daha fazla görülmektedir.

Sıcaklardan çocuklar, hamileler, yaşlılar, şeker ve kalp hastaları diğer bireylere göre daha fazla etkilenirler. Bu sebeple daha dikkatli olunmalı ve beslenmeye daha fazla önem gösterilmelidir.

İşte yaz aylarında dikkat edilmesi gereken hususlar;

     Üç ana ve üç ara öğünde atlanmamalı ve yeterli miktarda beslenilmelidir.

     Kahvaltıda süt ve süt ürünlerine daha fazla ağırlık verilmeli, bitki çayları veya meyve suları tercih edilmelidir.

     Kızartma ve fazla yağlı yiyeceklerden kaçınarak, ızgara, haşlama veya az suda pişirme yöntemleri uygulanmalıdır.

     En az beş öğün sebze ve meyve çeşitleri tüketilmelidir.

     Kepekli ekmek, bulgur ve makarna gibi lifli besinler tercih edilmelidir.

     Hamurlu ve şerbetli tatlılar yerine, dondurma, sütlü tatlılar ve meyve tatlıları tüketilmelidir.

     Yeteri kadar sıvı tüketilmelidir. (İlgili yazımız için tıklayınız)

     Yaz mevsiminde sıcak dolayısıyla yiyecek ve içecekler hızlıca bozulabilmekte olup, en çok besin zehirlenmeleri yaz aylarında görülmektedir. Bundan dolayı besinleri açıkta bekletmemeli ve saklama koşullarına dikkat edilmelidir.

     Rota virüsü sebebiyle yaz aylarında ishal sıklıkla görülmektedir. Bunun önüne geçebilmek amacıyla besin hijyenine ve el hijyenine fazlaca dikkat etmek gerekmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığı taktirde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

sıcak
beslenme
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
BENZER YAZILAR

Ne Kadar Su İçmeliyiz?

İnsanların günlük su ihtiyacı ile ilgili o kadar çok konuşuldu ki artık hangi bilginin doğru, hangisinin yanlış olduğunu kestirmek neredeyse mümkün değil. Ancak bu konuda emin olduğumuz bir şey var; Sürekli su kaybediyoruz ve bunu dengelemeliyiz.

Stres ve Beslenme

Günümüzde sağlık, insanın fiziksel, sosyal, duygusal durum gibi yaşamının bütün boyutlarıyla ilgili bir kavram olarak düşünülmektedir. Bu anlamda sağlık, yaşamdan memnuniyeti ve yaşam kalitesini içermekte ve kişinin kendisini geliştirmesini ifade etmektedir. Stres, kişinin yaşamdan memnuniyetini ve yaşam kalitesini etkileyen çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olarak değerlendirilmektedir. Stres anında, beyinde hipotalamus etkilenerek hormonal sistemde bazı değişiklikler meydana gelmektedir.

Adaçayının Sağlığa Faydaları

Adaçayını hemen hemen her sağlık platformunda duyuyoruz. Herkes kulaktan kulağa çok faydalı olduğunu söylüyor ve hatta 2001 yılında “Yılın Bitkisi” ünvanı Uluslararası Nebat Derneği tarafından bu muhteşem bitkiye verilmiştir. Peki neden?

10 Basit Yolla Metabolizmanızı Hızlandırın

Yaşa, cinsiyete ve ruhsal duruma göre hızlanıp yavaşlayabilen metabolizma hızınızı hiç ölçtürdünüz mü? Kilo alıp vermenizde en önemli rollerden birini üstlenen bazal metabolizma hızının kişiden kişiye farklılık gösterdiğini biliyor musunuz? Siz de on basit yöntemle metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.