HASTALIKLAR
DEPARTMAN
DOKTOR
HASTANE
BLOG
Aradığınız sonuç bulunamadı

Editör

Sürekli Grip Mi Oluyorsunuz? – D Vitamini Eksikliğine Dikkat

 D vitamini eksikliği vücudumuzun dengesini sandığımızdan daha fazla etkiler. Sağlıkhane ekibi olarak bu yazımızda sizler için D Vitamininin faydaları, eksikliğinde neler olur, eksikliği nasıl giderilir sorularına cevap aradık.

 

Süper bir hayatınız, rahat bir işiniz var, düzenli olarak da spor salonuna gidiyorsunuz bunlara rağmen sürekli yorgun hissediyorsunuz. Geçmeyen grip ve soğuk algınlığı (üst solunum yolu enfeksiyonu) başınıza bela oluyorsa, bunların hepsi D vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

 

İnsanların %90’ı D Vitamini Eksikliği Yaşıyor

 

Evet neredeyse hepimizde D vitamini eksikliği var ancak bundan haberdar bile değiliz. D vitamini bağışıklığımızı destekleyerek hastalıklara karşı bizi korumakta, kemik ve ruh sağlığımızı güçlendirmektedir. D vitamininin en ucuz ve basit edinim yöntemi güneş ışıklarıdır. Aslında D vitaminin temini çok kolay olmasına rağmen, çarpık kentleşme ve bilinçsiz güneşlenmeden ötürü vücudumuz yeteri kadar D vitamini alamaz.

 

 

Kimler Riskli Grupta?

 

Koyu renkli tene sahip olanlar, emzirme döneminde olan anneler en fazla riski taşımakta. Genç yaşta D vitamini eksikliğinden dolayı bir eksiklik hissetmezsiniz ancak ilerleyen yaşlarda belirtiler baş gösterir.

 

En çok D vitamini eksikliği emzirme dönemindeki annelerde, güneş kremi kullanmayan ve yanlış kullanan kişilerde, yaşlılarda, kolesterol veya benzeri sürekli ilaç kullanan kişilerde, diyabet ve romatizma hastalarında, böbrek ve karaciğer yetmezliği yaşayanlarda ve koyu ten rengine sahip kişilerde görülür.

 

Kış Aylarında Ne Yapacağız?

 

Yaz dönemi kadar olmasa da kış aylarında da D vitamini eksikliğimizi güneş ışıklarından giderebiliriz. 11 ile 16 saatleri arasında vücudumuz güneş ışıklarını emerek D vitaminini kolaylıkla sentezleyebilmektedir. Tabi yazın 15 dakika yeterli olurken kışın bu süre iki veya üç katına çıkmaktadır. Güneş ışıklarına ek olarak yoğurt, kefir, ayran, ton balığı, tereyağı, peynir, istiridye, karaciğer, yumurta sarısı, tatlı patates, mantar ve somon balığı da yoğun miktarda D vitamini içerir. Sık sık bu yiyecek/içeceklerden tüketmek D vitamini depolamanıza yardımcı olacaktır.

 

D Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

 

1.      Sürekli kemik ağrıları

2.      Geçmeyen grip, nezle

3.      Bacaklarda sık karıncalanma ve kramp

4.      Sık ishal olma

5.      Çocuklarda boy uzama durması

6.      Aşırı kafa/baş terlemesi

7.      Sebepsiz depresyon

8.      Aşırı saç dökülmesi

9.      Kronik yorgunluk

 

Bu belirtiler varsa siz de acilen D vitamini eksikliğinize çözüm bulmalısınız. Bu konuda uzman görüşüne ihtiyaç duyuyorsanız alanında uzman dahiliye(iç hastalıkları) doktorlarımızı  inceleyebilir, randevu alarak kendilerini ziyaret edebilirsiniz.

 


 d vitamini
eksikliği
nelerde var
vitaminler
soğuk algınlığı
grip
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
BENZER YAZILAR

Detoks Nedir?

Detoks, kelime olarak toksinlerden arınma manasına gelmektedir. Son zamanlarda bu kadar popüler olmasının sebebi ise, profesyonel vücut geliştiricilerin sosyal medya hesaplarında Detoks Çayı adı altında kanserojen etkili maddelerin ücret karşılığı reklam etmesidir. Bu yazıda konumuz, detoksun pozitif yanları ve basit uygulamaları olacak.

Güneş Kremi ve Önemi

Yaz mevsimi yaklaşırken şimdiden tatil ve güneş hayallerimizi süslemeye başladı bile. Hatta tatili ucuza getirmek isteyenler rezervasyonlarını yaptılar. Sağlıkane ekibi olarak bizim için yaz aylarının vazgeçilmez dörtlüsü deniz, kum, güneş ve güneş kremi! Neden mi?

Sıcaklarda Nasıl Beslenmeli?

Yaz test ile birlikte yükselen hava sıcaklıkları, bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirmekte. Nem ve sıcaklık artışı dolayısıyla vücut ısısı artmakta, metabolizmamız ise bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmakta. Yaz mevsiminde özellikle kalp yetmezliği, yüksek tansiyon ve koroner kalp hastalıklarında artış görülmektedir.

Stres ve Beslenme

Günümüzde sağlık, insanın fiziksel, sosyal, duygusal durum gibi yaşamının bütün boyutlarıyla ilgili bir kavram olarak düşünülmektedir. Bu anlamda sağlık, yaşamdan memnuniyeti ve yaşam kalitesini içermekte ve kişinin kendisini geliştirmesini ifade etmektedir. Stres, kişinin yaşamdan memnuniyetini ve yaşam kalitesini etkileyen çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olarak değerlendirilmektedir. Stres anında, beyinde hipotalamus etkilenerek hormonal sistemde bazı değişiklikler meydana gelmektedir.

Sivilcelerden Kurtulmanın 10 Basit ve Doğal Yolu

Akne ve sivilceler, hayatın can sıkıcı ve en yaygın cilt hastalıklarındandır. Çoğumuz, hayatımızdaki önemli bir güne veya önemli bir olaya kendimizi hazırlamaya çalışırken, aniden cildimizde beliren sivilce ve kırmızı noktalarla, şaşkın ve sıkıntılı durumlara düşmüşüzdür. “İlaçlara başvurmadan bir çözüm bulabilir miyim?” diye soruyorsanız, cevabı pek tabi ki evet! Bu sinir bozucu sivilce ve aknelerinizden kurtulmak için, evinizde yapabileceğiniz basit ve doğal ilaçları deneyin.

Rahat Bir Uykunun Küçük Sırları

Kaliteli bir yaşam için kaliteli bir uyku gerektiğini herkes biliyordur. Bazen yorucu ve stresli bir günün ardından uyumakta güçlük çekmek gayet olağan bir durum, özellikle de şehir hayatı yaşanıyorsa. Böyle zamanlarda küçük bir kaç yöntem uygulayarak rahat bir uyku için kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Adaçayının Sağlığa Faydaları

Adaçayını hemen hemen her sağlık platformunda duyuyoruz. Herkes kulaktan kulağa çok faydalı olduğunu söylüyor ve hatta 2001 yılında “Yılın Bitkisi” ünvanı Uluslararası Nebat Derneği tarafından bu muhteşem bitkiye verilmiştir. Peki neden?

10 Basit Yolla Metabolizmanızı Hızlandırın

Yaşa, cinsiyete ve ruhsal duruma göre hızlanıp yavaşlayabilen metabolizma hızınızı hiç ölçtürdünüz mü? Kilo alıp vermenizde en önemli rollerden birini üstlenen bazal metabolizma hızının kişiden kişiye farklılık gösterdiğini biliyor musunuz? Siz de on basit yöntemle metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Kışın Cilt Neden Kurur? Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Çoğumuzun elinde, yüzünde ve açıkta kalan kısımlarında kızarma, kuruluk ve çatlaklar oluşuyor. Hylüronik Asit ve seramidler deri hücrelerimizde bulunan cildimizin doğal nemlendiricileridir. Soğuk havalar da cildin kuruma etkisini artırdığı için kış aylarında dışarı çıkarken sürekli olarak atkı, eldiven ve bere kullanımına dikkat etmek gerekir.

İş Stresiyle Başa Çıkmanın 10 Yolu

İş hayatında ve yaşanan sorunlar günümüzde insanları bunalıma ve daha birçok psikolojik hastalığa itiyor. Zaman kısıtlamaları, gereksiz iş yükü, iş kaybı ve işsizlik, bilinmez veya çoklu rol/görev dağılımları, patron/üst baskısı, mobbing, eşitsizlik, iş yerlerindeki stres kaynaklarından yalnızca birkaçı. Bütün bu problemler strese, dolayısıyla psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açmakta.